Úgy érzed, a bőröd folyton húzódik, a szúró, égő érzés már rendszeressé válik? Nem tudod mi az ami tényleg használ?
Lássuk az előzményeket:
A túlérzékeny bőrt érő irritációk hőérzetben és sűrűn jelentkező bőrpír formájában jelennek meg. Az érzékeny bőr nem bőrtípus függő, de leggyakrabban a száraz bőrnél fordul elő.
A hozzáértők szerint manapság a nők több mint 63 %-ának érzékeny a bőre, hála a bolti készítmények mesterséges adalékanyagainak, a környezetszennyezésnek, és a stressznek.
Kialakulásának oka leggyakrabban:
- Helytelen életmód (Pl.: cigaretta)
- Nem megfelelő kozmetikumok használata vagy sokféle hatóanyag kombinálása is könnyen érzékennyé teheti a bőrt
- Időjárás viszontagságai (szél, hőingadozás)
- Vérkeringési rendellenesség
- Örökletes hajlam is lehet
Milyen fázisai vannak?
A rozácea a bőr szimmetrikus gyulladása, ami szakaszosan alakul ki. Először az arc könnyen kipirosodik, majd a második szakaszban a bőrpír rohamokban jelentkezik, főként hirtelen hőmérsékletváltozás hatására.
Harmadszor hajszálértágulatok jelennek meg az arcon, ez a gyulladásra hajlamos érzékeny bőr. Az utolsó szakasz a rozácea, ilyenkor apró gennyes hólyagocskák, tágult erek, bőrmegvastagodás jelentkezhet.
A rozáceának két fajtája van, az egyik az aktív, ilyenkor piros az arc az oxigén dús vértől, és van a passzív vérbőség, amikor lila.
Mi a magyarázata?
Gyakran az érfalgyengeség, alkohol, fűszeres ételek fogyasztása, dohányzás, stressz, hőhullámok okozzák ezt a kellemetlen bőrbetegséget.
Hogyan kezeljük?
Az egészséges életmód és kifejezetten a rozáceára kifejlesztett krémek sokat segíthetnek, de nem árt bőrgyógyászhoz fordulni vele, mert ha nem vigyázunk, könnyen súlyosbodhat a dolog. A rendszeres kozmetikai kezelés is nagyon hasznos, de a kozmetikus kötöttségekkel kezelheti, ha már rozáceáról van szó.
Ne kenjünk magunkra akármit, fontos, hogy csak érzékeny bőrre való készítményt használjunk. Érfalerősítő, gyulladáscsökkentő hatóanyagokat alkalmazzunk, mint Pl.: E, C, P- vitamin. Készítményeink legyenek alkoholmentes és fényvédő faktort tartalmazó termékek.
Tanácsok, amit minden érzékeny bőrű emberkének tudnia kell:
Túl sok szolizás, napozás fényvédő faktor nélkül, ki se menj az utcára nyáron, ha nem kented be magad, na, jó kimehetsz, de egyébként állandóan kenni kéne magunkat, mert a sugarak rendkívül káros hatással vannak bőrünkre, az öregedést is 80%-ban a napsugarak okozzák.
Aztán a gyümölcssavas készítmények nagyon jók, de nem ennek a bőrnek. Úgyhogy ezt kerüljük, és a gőzölés, mechanikus radírozás sem javasolt.
Különösen télen kell jobban odafigyelni bőrünkre, mert sok káros hatás éri. Egy csésze kávétól vagy kólafélétől (mivel sok bennük a koffein) is fokozottabb bőrpírrel válaszol az arc.
Óvatosan kell bánni az alkohollal, erős fűszerekkel is, mert ezekre ugyanúgy reagálhat, mert ezek a szerek fokozzák a keringést, ami könnyen vöröses foltokhoz, viszkető érzéshez vezethet.
Az ápoláshoz olyan krémeket kell használni, amelyek nyugtató anyagokat tartalmaznak, gyulladásgátlók, hidratálnak, és lipidréteget hoznak létre az arcon . ( bisabolol,aloe vera, mogyoróolaj, ceramid, mandulaolaj, olívaolaj, jojobaolaj, ligetszépeolaj, makadámiaolaj)
Lehetőleg figyeljünk oda a krémek összetevőire is, illatanyagmentes, színezékmentes legyen, és az illóolajok is kerülendők, mert allergiát okozhatnak.
Ha túl hosszú ideig zuhanyozunk, ráadásul forró vízben, azt a bőrünk nagyon rosszul tűri, kiszárad és csökken az ellenálló képessége. A szappan pedig még rátesz egy lapáttal. Viszont a hideg-meleg váltott zuhany nagyon jó hatású.
A szappan és az arc tonik használata merénylet az érzékeny bőr ellen. A természetes alapanyagokkal kisebb a valószínűsége, hogy tévedünk.
Összegezve a gyulladásra hajlamos és rozáceás bőr nagyon finom ápolást és odafigyelést igényel, ezért fontos a nyugtatás, táplálás, regenerálás, nagyon sokat jelent, ha heti egy-két alkalommal csinálsz otthon egy kis vitalizáló pakolást.
Pakolástippek érzékeny bőrre:
Túrós pakolás:
Kevés túrót egy kanál mézzel és egy tojássárgájával összekeverünk, hogy kenhető állagú legyen. Kb. 20 percig hagyjuk bőrünkön, majd langyos vízzel öblítsük le. A túróban lévő kazein nyugtató hatású, a méz hidratál, a tojássárgája zsírpótló. Ez együtt egy vitaminbomba a bőrnek.
Tojássárgája pakolás:
Egy tojássárgájához tegyünk egy evőkanál mézet, két kiskanál olívaolajat, és alaposan keverjük össze. Ha a bőr vízhiányos, kenjük be először hidratálókrémmel, majd így vigyük fel a masszát az arcra, és száradásig (kb. 20 perc) hagyjuk rajta. Langyos vízzel alaposan mossuk le. Ez a pakolás regenerál, gátolja az öregedést, és pótolja a hiányzó zsírokat is.
Avokádópakolás:
Hozzávalók: 1 tojássárgája, 1 ek. olívaolaj, 2 ek. összetört avokádó
A hozzávalókat összekeverjük, majd azonnal az arcra, a nyakra és a dekoltázsra kenjük. Körülbelül fél óra elteltével papírtörülközővel távolítjuk el a bőrről.
Ez a maszk a száraz, lestrapált és kissé érett bőrre való, de bármilyen bőrtípusra jól alkalmazható. Az avokádó és az olíva gazdagon tartalmaz ápoló vitaminokat.
Banános pakolás:
Péppé törve tejjel, tejszínnel, száraz érzékeny bőrre alkalmazható, bőrtápláló hatású. P-vitamin tartalma érrugalmasító hatású.
Krumplis maszk:
Hozzávalók: egy megfőzött és meghámozott burgonya
1 kk. tejszín
összevágott petrezselyem
Az összetört burgonyát összekeverjük a tejszínnel és a petrezselyemmel, és még melegen felrakjuk az arcra.
A burgonya tápláló, gyulladásgátló, frissítő és regeneráló tulajdonságú. A petrezselyem a rengeteg klorofillt tartalmaz, emellett C és P vitamint is, ami hatásos a száraz, érzékeny bőr esetén. A tejszín nyugtatja, hidratálja és védi az arcbőrünket, mivel zsírtartalma magas. Érzékeny bőrre, sőt ekcémás bőrre is nagyon jó.
A víz és zsírhiányos bőrre való pakolásokat is nyugodtan kipróbálhatod, amit az előző bejegyzésekben megtalálsz. Még több pakolás itt.